Arkliai, kaip ir žmonės, būna įvairių figūrų ir dydžių. Ir jeigu jie bus per daug liesi ar per daug nutukę, tai gali neigiamai paveikti jų sveikatą, vaisingumą ir darbingumą.
Arklių kūno įmitimas gali būti vertinamas balais nuo 1 iki 9, kur 1 balas – išsekęs, 9 – nutukęs.
Idealus svoris vertinamas 5 balais , tačiau šiek tiek mažesnis ar didesnis balas gali būti priimtinas, atsižvelgus į arklio panaudojimo ypatumus.
Balai nustatomi vizualiai ir apčiuopiant įvertinus kaklo, gogo, juosmens, uodegos šaknies, šonkaulių ir pečių būklę (nuotraukoje esantis arklys įvertintas 6 balais). Arkliai gali turėti didelį pilvą ir būti prastos būklės dėl šėrimo prastu pašaru, dėl vidinių parazitų gausos ar dėl fizinio krūvio trūkumo. „Jeigu mes tikimės iš arklio pačių geriausių rezultatų, mes turime pasirūpinti pačia geriausia jo fizine būkle“ – sako Teresa Slo, Kanzaso valstybinio universiteto docentė, turinti magistro laipsnį arklių mitybos srityje. Toliau straipsnyje bus naudojami jos pastebėjimai ir patarimai.
Per liesas
1 balu įvertinti arkliai bus išsekę, matysis visas skeletas ir jie neturės jokių riebalų. Jie netinkami nei veisimui, nei darbui, o blogiausiu atveju juos ištiks mirtis.
2 balais įvertintas arklys atrodys šiek tiek geriau, bet jis vis tiek nebus sveikas. Kaulai bus šiek tiek padengti audiniais, tačiau vis dar labai aiškiai matomi.
3 balais įvertintas arklys bus vis dar liesas, tačiau matomas nežymus kūną dengiantis riebalinis sluoksnis. Kai kurie šonkauliai ir stuburo slanksteliai jau nepastebimi.
Pirmas žingsnis, siekiant padėti liesiems arkliams – susisiekti su veterinarijos gydytoju ir mitybos specialistu. Liesi žirgai iš savo raciono gauna per mažai energijos. Tai gali būti dėl senyvo amžiaus, prastos kokybės pašaro arba nepakankamo jo kiekio, dėl per didelio darbo krūvio, dėl dantų problemų, vidinių parazitų arba ligų. Per parą arklys pajėgus suėsti pašarų kiekį, kuris, perskaičiuotas į sausąsias medžiagas, atitinka 2,5 proc. jo kūno svorio. Todėl išsekusio ar lieso arklio racione reikia papildomų koncentratų ir aukštos kokybės stambiųjų pašarų, pavyzdžiui, liucernos. Taip pat rekomenduojama racioną papildyti riebalais. Riebalai padės auginti svorį, nes juose yra 2,5 karto daugiau energijos, nei angliavandeniuose. Arklių šėrime dažniausiai naudojami augaliniai aliejai. Taip pat naudingi probiotikai – pašaro papildai su naudingomis bakterijomis ir mielėmis, kurios pagerina pašaro įsisavinimą.
Geras įmitimas
4 balais įvertintas yra laikomas šiek tiek liesu, tačiau sveiku. Matomas stuburas ir šonkaulių kontūrai, uodegos šaknis – priklausomai nuo veislės, gali matytis arba ne. Saikingas liesumas tinkamas kai kuriose varžybose, pavyzdžiui, lenktynėse.
5 balai yra idealus įmitimas daugeliui arklių. Šonkaulius galima apčiuopti, tačiau jų nesimato. Kaklas, gogas, uodegos šaknis, nugara ir pečiai neatrodo liesi ir tolygiai susilieja su kūnu. Dauguma nedirbančių arklių gerą įmitimą gali išlaikyti gaudami tik vidutiniškos kokybės šieną. Dirbantys arkliai turi gauti koncentratų ir geros kokybės šieno, kad patenkintų energijos poreikį ir išlaikytų optimalų įmitimą.
6 balais įvertintas laikomas šiek tiek riebiu, tačiau sveiku. Jis turės riebalų sankaupų ant viso kūno, ypač ant šonkaulių ir turės nedidelį įdubimą nugaroje. Toks įmitimas rekomenduojamas kumelingoms kumelėms. Kumeles galima šerti įprastiniu pašaru didžiąją kumelingumo laiko dalį, tačiau energijos poreikis paskutiniais trimis kumelingumo mėnesiais padidėja 20 proc. Kai kumelė pradės gaminti pieną, energijos poreikis padidės 80 proc. Todėl jeigu ji iki tol buvo 6 balų įmitimo, ji gali prarasti šiek tiek svorio, tačiau vis tiek išsilaikys sveiko įmitimo normose. Kergimui naudojami eržilai turėtų būti 5-6 balų įmitimo.
7 balais įvertinti yra stori ir turi iškilų, apčiuopiamą riebalinį sluoksnį ant viso kūno. Šonkaulius galima užčiuopti, tačiau riebalai bus tarp kiekvieno šonkaulio. Ant nugaros bus pastebimas griovelis, ant sprando ties karčiais bus riebalinis sustorėjimas. Toks įmitimas taip pat gali būti laikomas tinkamu veislinėms kumelėms, ypač toms, kurios veda stambius kumeliukus arba žindymo metu praranda daug svorio.
Žiemojimui lauko sąlygomis (aptvare su nameliu) ruošiami arkliai turėtų būti 6-7 balų įmitimo.
Jeigu arklys nedirba ar pastatomas gydymui, savaime suprantama, kad jis neturi didelio energijos poreikio. Iš šėrimo reikia pašalinti koncentratus, šerti mažiau kolorijų turinčiu pašaru. Taip pat reikia sumažint šieno kiekį (naudoti šienmaišius su mažomis akutėmis, kad visada turėtų ką ėsti, tačiau ėstų lėtai). Daug žmonių šeria arklius avižomis, nes „visi taip daro“, nors arklius mes apgyvendinom dirbtinėje aplinkoje ir apribojom jų judėjimą. Didžioji dauguma arklių gali gyventi ėsdami tik paprastą šieną, negaudami koncentratų ir riebalų. Dažnai savininkai, norėdami sumažinti „šieno pilvą“, sumažina stambiųjų pašarų suvartojimą, o koncentratų kiekį palieka tą patį, taip rizikuodami sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą.
Nutukimas
8 ar 9 balais įvertintas arklys laikomas nesveiku. Jis turės storą kaklą, abi gogo pusės užpildytos riebalais, uodegos šaknyje riebalai labai minkšti ir nėra jokio pastebimo perėjimo iš peties į pavaržos sritį.
Kai įmitimas pasiekia 9 balus, ant kaklo, nugaros ir pečių atsiranda riebaliniai iškilumai. Arklio šonai tolygūs, nėra išsiskiriančių sričių, ant šonkaulių matomos nevientisos riebalu sankaupos. Arklys nutunka, įgauna atsparumą insulinui, o daugelis kaulų ir sąnarių būna pažeisti. Įvertinti 8 ir 9 balais yra linkę sirgti mataboliniu sindromu ir chronišku laminitu. Riebūs arkliai tiesiog perkrauna kojas ir sąnarius. Jie yra labiau linkę į dieglius ir sunkiau susitvarko su kūno temperatūros reguliavimu.
Riebius arklius rekomenduojama šerti stambiaisiais pašarais su mažu kalorijų kiekiu ir neduoti jokių koncentratų. Sumažinti šieno kiekius, papildomai duoti labai žemos maistinės vertės pašarų, pavyzdžiui, šiaudų.
Žmonės galvoja, kad nutukęs arklys yra geriau, nei liesas, tačiau iš tiesų abiem atvejais jie yra nesveiki. Visi labiau atkreipia dėmesį į liesus arklius ir daugelis negalvoja apie pavojus, kurie gresia nutukusiems arkliams. Jeigu arklys yra labai liesas arba labai nutukęs, nedelskite ir spręskite šią problemą. Per mėnesį arklio svorį reikėtų padidinti ar sumažinti ne daugiau, kaip vienu balu. Dieta turi būti keičiama palaipsniui, kad išvengti virškinamojo trakto mikrofloros išsiderinimo.
.
Naudotasi medziaga is
Parašykite komentarą